Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 39 gości 
Reklama
Reklama
Reklama

          Początki działalności WOPR na Opolszczyźnie to lata 1963 – 1967  kiedy to pierwsze drużyny powstają na terenie Powiatu Nyskiego. Cały Nyski WOPR tworzy wtedy kilka osób, a wśród nich:Jerzy Marków, Józef i Danuta Makarowie, Robert Wołoszyn, Jerzy Mazurkiewicz, Henryk Micior, Jerzy Gasecki, Jerzy Zwardoń, Józef Misztak, Stanisław Zachorowski, Daniela Zachorowska, Stanisław Rogulski.

 

alt

 

Pierwszą bazą ratowników

                WOPR

jest Ośrodek  OLIMPIA”

na Jeziorze Otmuchowskim.

 

 

 

 

 

W tym czasie organizowany jest już konkurs na najlepszą drużynę WOPR w Kraju pod nazwą  „Ratujmy tonących”.

1967 r.  drużyna WOPR ORMO pod kierownictwem Józefa Makara zdobywa pierwsze miejsce w Kraju. Ten sukces powtarza jeszcze w roku 1968 i 1971.

Za osiągniecia drużyna  wygrywa nagrodę główną, którą jest ufundowana

przez  Komendanta Głównego MO -  ratunkowa łódź motorowa.  

 

Tworzenie Wojewódzkiej Struktury WOPR na Opolszczyźnie rozpoczęło się w latach 1966 – 1969.

Pierwszy Zjazd Wojewódzki WOPR w Opolu odbywa się w dniu 26 marca 1969 r.

Jednak Zarząd ten nie przejawiał żadnej aktywności, nie opracował statutu i nie dopełnił obowiązku rejestracji stowarzyszenia.

Wówczas to Józef Makara, jako członek tego Zarządu, jedzie z interwencją do Zarządu Głównego w Warszawie. Po jego interwencji przyjeżdżają do Opola przedstawiciele Zarządu Głównego i 28 maja 1971 r. organizują Nadzwyczajny Zjazd WOPR w Opolu, na którym wybrano nowy Zarząd z Janem Szorcem na czele.

 

Prezes Jan Szorc 10 czerwca 1972 r. doprowadza do rejestracji stowarzyszenia pod nazwą Wojewódzkie WOPR w Opolu.

Wiceprezesami wybrani zostali :

- Zygmunt Zamłyski

- Ferdynand Ostrowski

Sekretarzem Zyglinda Niestrój

Skarbnikiem Stanisław Kubler z PZU w Opolu.

 

- data powstania Wopr województwa opolskiego- 1969 r.

- data rejestracji Wopr województwa opolskiego - 1972 r.

- ilość członków: 51osób

- pierwsza siedziba: Opole ul.  Damrota 6

-pierwszy prezes: Jan Szorc

 

W międzyczasie zostaje utworzona terenowa jednostka WOPR Województwa Opolskiego w  Nysie z siedziba w Paczkowie i Stanicą WOPR w Ściborzu. Terenem działania jest Jezioro Otmuchowskie.

 

Pierwszym Prezesem  WOPR NYSA zostaje Józef Makara.

 

Po oddaniu do użytkowania Jeziora Nyskiegonastępuje rozdzielenie oddziału Rejonowego WOPR W Nysie na dwie jednostki terenowe, działające na terenie Zbiorników w Nysie i Otmuchowie.

 

Oddział terenowy WOPR w Nysie- Prezesem zostaje Kazimierz Stocki

 

Oddział terenowy WOPR w Paczkowie- Prezesem zostaje Zbigniew Bodziony

 

Odział Rejonowy w Nysie prowadzi działalność na terenie naszego zbiornika do dnia dzisiejszego, natomiast oddział WOPR w Paczkowie zostaje rozwiązany  w roku 1986 w związku z 6 letnim remontem tegoż jeziora.

 

Prezesi WOPR Odziału Rejonowego w Nysie

 

Roman Niewiadomski

Zygmunt Kloryga

Zbigniew Wawrzkiewicz

Bogdan Sadowski

Obecny Prezes Jarosław Białochławek

 

          W swojej wieloletniej działalności  Oddział Rejonowy w Nysie wyszkolił rzeszę doświadczonych ratowników którzy pełnili dyżury społeczne na terenach wodnych Powiatu Nyskiego oraz pracowali jako ratownicy zawodowi  na akwenach strzeżonych oraz kąpieliskach całego kraju.

Nasi ratownicy wielokrotnie ratowali życie osobom, które znalazły się w zagrożeniu życia, przebywając na terenach wodnych i nie tylko. Udzielali wielokrotnie pomocy w zdarzeniach, które zaistniały poza obszarami wodnymi.

Odział Rejonowy WOPR w Nysie prowadzi również działalność na rzecz poprawy bezpieczeństwa na wodach poprzez działania szkoleniowe i prewencyjne. Organizuje szkolenia na stopnie ratownicze, motorowodne, nurkowe i medyczne.

 

W latach 2000 – 2010 następuje szczególny rozkwit Oddziału Rejonowego WOPR w Nysie. Dzięki pozyskanym funduszom zwiększono liczbę ratowników zatrudnionych zawodowo oraz pełniących dyżury społeczne .

 

Ratownicy naszego odziału biorą udział w zawodach z dziedziny ratownictwa wodnego oraz organizują na terenie Jeziora Nyskiego Mistrzostwa Polski Południowej w Ratownictwie Wodnym na Wodach Otwartych.

 

 

Współorganizujemy i uczestniczymy w

Mistrzostwach Świata w Ratownictwie

Medycznym, jak również w Mistrzostwach

Polski w Ratownictwie Medycznym.

W 2005 roku drużyna Wopr Nysa zajmuje

I miejsce  w Eliminacjach

do Mistrzostw Polski w

Ratownictwie Medycznym

w Sobótce koło Wrocławia.

 

http://wopropole.za.pl/nysafocMI16.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          W pamiętnej powodzi tysiąclecia w 1997r  nasi ratownicy jako pierwsi rozpoczynają działania ratownicze na terenie miasta Nysa przy pomocy łodzi motorowej ,,Malibu”, której załogę stanowią: Andrzej Wiesala, Jarosław Białochławek, Maciej Zachorowski.

W obsadzie łodzi policyjnej, która bierze idział w działaniach ratowniczych bierze udział ratownik naszego oddziału  Witold Wawszkiewicz.

Wielu innych ratowników spontanicznie udzielało pomocy podczas tej tragedii.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fooc

 

 

 

 

W związku z zaistniały zagrożeniem powodziowym na terenie Województwa Opolskiego w roku 2000 decyzją Wojewody Opolskiego zostaje powołana Formacja Obrony Cywilnej WOPR której kierownikiem zostaje Zbigniew Bodziony.

 

 

Sprzęt który trafił do FOC WOPR zostaje rozdzielony na powstałe drużyny

 

 

 

W Nysie ratownicy

dysponują Łodzią motorową

ŁD -90 z silnikiem Honda 50 KM.

 

 

 

 

 

 

 

Z inicjatywy Jarosława Białochławek

drużyna FOC WOPR Nysa

wprowadza do działalności drużyn

WOPR szkolenia specjalistyczne zratownictwa wysokościowego.

 

 

 

 

 

Po powstaniu Państwowej WyższejSzkoły Zawodowej w Nysie i  kierunku Ratownictwo Medyczne szkolenia specjalistyczne z udzielania pierwszej pomocy dzięki funduszom pozyskanych od Wojewody Opolskiego wielu ratowników naszego oddziału podniosło swoje kwalifikacje zdobywając uprawnienia, motorowodne, płetwonurka, pierwszej pomocy oraz uzyskało wyższe stopnie ratownicze jak i zostało zawodowymi ratownikami medycznymi.

 

https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSdgpG4r4A6si1AM14AqFT3CDy-c1-QrGl6R5Unx9ejjBlB08kO

 

 

W minionych latach w kontekście rozwoju turystycznego odbyło się wiele spotkań z władzami administracyjnymi Powiatu i Gmin poświęconych bezpieczeństwu nad naszymi wodami.Były to spotkania ze Starostą Powiatu, Burmistrzami i Wójtami, którzy zawsze żywo interesowali się problematyką zagrożeń występujących nad naszymi wodami.

 

Rok 2002 pokazuje jak bardzo ważna rolę spełnia WOPR gdyż dochodzi do wzrostu wypadków  -  na obszarach wodnych utonęło 8 osób. Nasi ratownicy przeprowadzili w tym okresie 27 skutecznych akcji ratunkowych.

Spontaniczna ofiarność i zaangażowanie ratowników w niesienie pomocy wzbudziła powszechny szacunek i została doceniona przez najwyższe czynniki państwowe.

Na wniosek Wojewody Opolskiego pana R. Zembaczyńskiego trzech naszych ratowników otrzymuje medale ,,Za Ofiarność i Odwagę”

- Krzysztof Sadowski

- Ryszard Białochławek

- Marek Surma.

 

 

 

 

 

 

Na wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu dwóch policjantów będących ratownikami naszego oddziału otrzymuje ,,Krzyże  Zasługi za Dzielność”.

Jednak  tego rodzaju wydarzenia maja charakter wyjątkowy.

 


W codziennej działalności  oddziału liczy się mozolna praca polegająca na pełnieniu dyżurów i stałym patrolowaniu przez ratowników zagrożonych rejonów.

 

W zakresie szeroko pojętego bezpieczeństwa na wodachoddział od 2002r  współpracuje

z Policjąw ramachprogramu ,,Bezpieczna Woda’’

27 maja 2002 zostaje podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Policja, Strażą Pożarną, Wydziałem Zarządzenia Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu, Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska, RZGW, Urzędem Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, PSR, Wojewódzka Stacja Sanitarno Epidemiologiczna dotyczącą współpracy na rzecz ochrony bezpieczeństwa ludzi, środowiska wodnego oraz utrzymania porządku publicznego na obszarach wodnych Województwa Opolskiego a OR w Nysie na akwenach Powiatu Nyskiego co zaowocowało wspólnymi kontrolami ośrodków przywodnych.

 

W przeciągu wielu lat znacząco poprawiła się ilość sprzętu i wyposażenia  znajdującego się na stanie OR Nysa. Nie ma już większych problemów z wyposażeniem ratowników w drobneakcesoria lub podręczny sprzęt ratunkowy.

 

Oddział posiada na wyposażeniu

 nowoczesne jednostki motorowodne,

 sprzęt do łączności bezprzewodowej,

aqalungi, profesjonalne apteczki

pierwszej pomocy łącznie

z automatycznym defibrylatorem.

 

 

 

W roku 2008 dochodzi do największej straty dla naszego oddziału w wyniku pożaru tracimy swoja bazę – stanicę, której nie udało się odbudować do dnia dzisiejszego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pomimo tej tragedii nasz oddziałalt

nie zaprzestał działalności i nasi ratownicy pomarańczowych i czerwonych koszulkach z godłem WOPR i napisem Ratownik nadal dbają o bezpieczeństwo osób, przebywających na wodach naszego Powiatu.

 

 

 

                            

 

 

 

Na pewno się nie poddamy i stanica, która była jedną z najpiękniejszych budynków WOPR w Polsce zostanie odbudowana, żebyśmy mogli nadal prowadzić tak wspaniałą działalność na rzecz bezpieczeństwa i ratowania życia ludzkiego. 

 


 

 

Z poważaniem Prezes WOPR  NYSA

Jarosław Białochławek

 

 

 

 

 

                                                     WSPÓŁPRACA

 

 transport medyczny rat med  policja logo  psp  pzminw  fooc  logopzw  logo pzw z r  osp  oeres    cmas  jet

 

egluga

 
ciwcz_009 180x120.jpg

    !!!UWAGA ZMIANA!!!

             !!!ADRESU!!!     

     Biuro WOPR Nysa

 ul. Rodziewiczówny 18B 1p. 

        48-304 Nysa

    

 NR KONTA BANKOWEGO
48 1140 2017 0000 4302 1288 9194

 

               Czynne 

Pon, Wt, Śr, Czw  9:00-14:00

          Mapa Dojazdu

 

 

Zarząd Główny WOPR

WOPR woj opolskiego

WOPR Prudnik

OSP Prusinowice

Pol. Rada Resuscytacji 

I L S

Transport Medyczny